Vanzare imobil in rate

28 февраля 2019 46

Dorim sa vindem apartamentul nostru si am gasit cumparatori ce doresc sa-l cumpere, dar in rate. Ei achita jumatate acum, iar alta jumatate o achita de ex. peste 6 luni. Care sunt conditiile pentru a incheia un astfel de contract? Va multumesc anticipat!

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Nu există condiții speciale in acest sens, urmează să întocmiți acest contract în prezența unui notar iar clauză cu privire la preț și la modul de achitare sa o formați anume astfel, ca achitarea va avea loc în rate și să specificați până când urmează a fi achitată fiecare... mai detaliat rată și în ce cuantum bănesc.

28 февраля 2019
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună Ana,

Pentru a va asigura ca veți primi banii la timp și ar fi cazul sa încheiați și un contract de ipotecă care va constitui o garanție reală în caz de neexecutarea a contractului întocmai de către cumpărători!

1 марта 2019