Vanzare mostenire legala

17 октября 2018 52

Persoana decedata (proprietar masina), 3 mostenitori legali (copiii), nu exista testament. 1 copil se afla in tara, alti 2 in strainatate. Poate un singur copil sa vanda masina (legal), sau e nevoie de acordul celorlalti 2? Si care e procedura in acest caz?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

În primul rând urmează să știți pentru ca copilul (moștenitor legal) aflat în RM să obțină un astfel de drept de dispoziție trebuie să deschidă procedura succesorală la la notar unde și-a avut domiciliul defunctul, astfel, să accepte succesiunea în termend e 6 luni de la decesul defunctului. În... mai detaliat cazul în care în situația dvs nu există neînțelegeri ceilalți doi copii aflați înstrinătate pot să refuze moștenirea în favoare primului copil, astfel acesta după ce rămâne unicul moștenitor și ulterior prorietar al automobilului va avea dreptul exclusiv de a vinde mașina, exploata etc... Or, în cazul în care totți 3 acceptă moștenirea atunci da va fi nevoie de acordul celorlați doi coproprietari pentru înstrăinarea automobilului.

17 октября 2018