Vânzarea bunurilor obținute în timpul căsătoriei de către unul din soți după depunerea cererii de divorț

11 марта 2022 227

Bună ziua! Bunurile obținute în timpul căsătoriei pot fi vândute de către unul din soți fără acordul celuilalt? Acestea pot fi vândute după depunerea cererii de divorț?! Vă mulțumesc!

Jurist comments 2

  • Юрисконсульт

Buna Elena, bunurile câștigate în timpul căsătoriei nu pot fi vândute în timpul căsătoriei, asta se socoate avere în devălmășie. Nu mai după divorț, de dorit DVS să fixați averea deținută.

12 марта 2022
Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna,
Mai clar, bunurile obținute in timpul căsătoriei, care fac parte din bunuri obținute contra cost, se pot vinde doar cu acordul ambilor soți indiferent daca sunteți divorțați sau in proces de divorț.

13 марта 2022