Vânzarea mașinii

15 декабря 2018 65

Bună ziua. Eu am comodat pe numele meu pe un autoturism până în anul 2034. Stăpânul este decedat. Eu pot să vând mașina sau nu? Mersi anticipat.

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Bună ziua Ion,

În cazul Dvs. soarta raportului juridic de comodat va fi hotărâtă de succesorii (moștenitorii) proprietarului automobilului.

Însă în orice caz Dvs. nu puteți vinde automobilul deoarece nu aveți drept de proprietate asupra lui ci doar drept de folosință și posesie în baza unui raport contractual.

Dacă aveți întrebări suplimentare vă... mai detaliat sunt la dispoziție.

15 декабря 2018