Vanzarea suplimentelor alimentare interzise

15 декабря 2018 58

Vreau sa denunț la politie ca pe o retea de socializare cineva vinde suplimente alimentare pentru slăbire, care sunt interzise în Moldova și alte tari. Ce risca persoanele respective pentru ca vand ilegal aceste suplimente?

Jurist comments 3

SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
---
trebuie sa seiszati Agentia Nationala pentru siguranta alimentelor.
Risca raspundere contraventionala sau penala.

16 декабря 2018
  • Юрисконсульт

Bună ziua Ala,

Poate fi aplicată răspundere contravențională în conformitate cu art.267 Cod Contravențional pentru comerţul sau transportarea de mărfuri a căror comercializare este interzisă ori limitată prin lege.

Sancțiunea este amendă în mărime de la 9 la 12 unităţi convenţionale.

16 декабря 2018
  • Юрисконсульт

D-na Ala la celea menționate mai sus de coligii mei, vreau să mai adaug, că amenda constitue de la 450 pănă la 6000lei.

3 января 2020