Vânzări ocazionale pe o rețea de socializare?

19 июля 2020 46

Trebuie de plătit impozit, dacă persoana face vânzări ocazionale pe o rețea de socializare?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Nu.
Legea cu privire la Antreprenoriat și întreprinderi reglementează la art. 1 următoarea :
Antreprenoriat este activitatea de fabricare a producţiei, executare a lucrărilor şi prestare a serviciilor, desfăşurată de cetăţeni şi de asociaţiile acestora în mod independent, din proprie iniţiativă, în numele lor, pe riscul propriu şi sub... mai detaliat răspunderea lor patrimonială cu scopul de a-şi asigura o sursă permanentă de venituri.

Astfel pentru a declară venitul și a fi supus impozitelor urmează să fie prezentă condiția ca activitatea sa fie cu scop de a vă asigura o sursă de venit permanent iar în speță dvs rezulta o activitatea ocazională.

19 июля 2020