Vânzătorul amenință că poate să se răzgândească și să-mi întoarcă banii

12 октября 2019 59

Buna ziua. Am procurat un apartament cu jumătate de an în urmă. Ne-am certat cu vânzătorul recent din cauză că el avea datorii la Termoelectrica. Noi le-am achitat, dar el deja că sa se răzbune ne amenință că dacă vrea poate să anuleze contractul de vânzare-cumpărare și să ne dea banii înapoi. Poate face acest lucru?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună ziua!

Urmează a fi analizat contractul de vânzare-cumpărare pentru a ne expune în privința rezoluțiunii contractului. Totuși, acesta riscă să se pomenească pe capul său cu probleme mult mai mari dacă, decide că dorește desființarea contractului, or, în actualele condiții nu este chiar atât de simplu să o mai facă... mai detaliat și îl va costa mult mai scump decât ar fi avut să-l coste până la 01.03.2019.
Cât privește datoriile ce le acumulase fostul vânzător față de Termoelectrica, achitate de către Dvs. sunteți în drept să vă adresați față de acesta în ordine de regres pentru încasarea sumelor respective.

13 октября 2019