Vanzatorul refuza sa-mi repare telefonul gratis

22 ноября 2019 38

Buna! Un an in urma am cumparat un telefon de la un operator mobil. Acum s-a defectat (nu se incarca), l-am dat la reparatie, dar au refuzat sa-l repare pentru ca a patruns apa in el (nu-i posibil, e rezistent la apa). Am scris cerere sa-l dea la expertiza, dar au refuzat. Ce pot face in cazul acesta?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Telefonul trebuie sa se afle in perioada de garantie ca sa puteti pretinde reparatia acestuia dupa un an de la cumparare.
Daca este in termenul de gatantie, iar vinzatorul refuza sa il repare, puteti sa il actionati in judecata, unde veti solicita si efectuarea unei expertize.
Faptul ca... mai detaliat e rezistent la apa (ce rezulta din reclama producatorului) nu inseamna ca nu a patruns apa.
Dar daca in actele telefonului este indicata rezistenta la apa, si in garantia vinzatorului nu este indicata o limitare de raspundere pentru aceste cazuri - ati putea avea sanse de succes.

22 ноября 2019