Vecin care intentionat deterioreaza drumul public

22 июля 2021 33

Buna ziua. Am un vecin, care pentru a nu fi deranjat de automobile, care trec prin fata ograzii sale, face un sant adanc pe toata latimea drumului. Zilnic conduc pe acest drum sapat si asta afecteaza grav starea tehnica a automobilului care imi apartine. Exista vreo modalitate de a interzice acestui om sa strice drumul? Multumesc.

Jurist comments 1

Pîrlițanu Daniel
  • Адвокат-стажер

Bună ziua!

Acțiunea vecinului dumneavoastră este ilegală.
Cel mai bine e să remediați această problemă cu autoritățile locale - primăria localității în care vă aflați (dat fiind că drumul este un bun din domeniul public al unității administrativ-teritoriale).

Dacă ați suferit un prejudiciu din cauza acestui fapt (menționați că automobilul este grav afectat),... mai detaliat atunci sigur că puteți să vă adresați în instanța de judecată din raza localității pentru a-l obliga pe vecin la plata despăgubirilor. Asta în caz că dumnealui refuză să vă achite reparațiile.
Totuși cel mai rapid ar fi să soluționați această problemă de comun acord.

23 июля 2021