Vecin care privatizează spațiile comune din bloc prin instalarea ușilor etc. fără acordul celorlalti locatari

26 августа 2020 143

La cine ne putem adresa, in afara de președintele asociației, pentru a liniști un vecin care se considera “gospodarul” curtii? Acesta a instalat o usa la intrare sub ascensor și se folosește doar el de acel spațiu, refuzând sa permită și altora sa păstreze acolo lucruri. In debaraua care era special amenajată pentru uneltele folosite la îngrijirea curtii, a făcut reparație și își tine murăturile acolo.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua
puteți apela la poliție, acțiunile pot fi calificate potrivit
Articolul 335. Samavolnicia

Samavolnicia, adică exercitarea în mod arbitrar a unui drept efectiv sau presupus prin încălcarea ordinii stabilite de legislaţie, dacă fapta nu constituie infracţiune,
se sancţionează cu amendă de la 18 la 24 de unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată... mai detaliat în folosul comunităţii de la 40 la 60 de ore.

Procesele-verbale cu privire la contravenţiile prevăzute la art. 335 se remit spre examinare în fond instanţei de judecată competente, care va examina posibilitatea de a aplica sancțiune, cît și obliga de a înceta aceste acțiuni.

27 августа 2020