Vecini care fumeaza la geam

3 сентября 2019 460

Buna ziua. Vecinii de sub noi (care stau in chirie) fumeaza la geam si tot fumul intra in casa noastra. Am un copil de un an care tuseste din cauza asta. Am vorbit cu proprietara, dar nu e interesata de subiect. Avand in vedere ca apartamentul e proprietate privata, ce se poate face? Cunosc legea privind fumatul, am cautat-o, dar in acest sens nu prevede nimic, sau poate nu stiu eu sa o interpretez. Multumesc.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Ar fi cazul sa depuneți o plîngere la poliție. Problema e că expres, nu este prevăzut momentul, insă, dacă vine in detrimentul in special minorului, urmează a fi enunțat acest fapt în plîngere.

depuneți o plângere către Agenția Națională pentru Sănătate Publică pe numele vecinului dvs invocând toate aceste circumstanțe prin... mai detaliat care să solicitați și verificarea unui control

Vedeți
Codului contravențional art. 91 cu indicile 1 aliniatul (17) Fumatul în spaţiile publice închise şi semiînchise, inclusiv în locurile de uz comun, la locurile de muncă, în spaţiile publice deschise administrate de instituţiile medico-sanitare, instituțiile de învăţămînt, autorităţile publice centrale şi locale, inclusiv pe teritoriile aferente acestora, în raza de 10 metri de la intrarea în spaţiile publice închise, inclusiv în locurile de uz comun, şi la locurile de muncă, de la ferestrele care se deschid şi de la locurile/instalaţiile de captare a aerului pentru spaţiile publice închise şi pentru locurile de muncă
se sancţionează cu amendă de la 50 la 70 de unităţi convenţionale aplicată persoanei fizice.
se sancţionează cu amendă de la 30 la 42 de unităţi convenţionale aplicată persoanei fizice.
***
Potrivit Legii privind controlul tutunului nr. 278-XVI din 14.12.2007:

Articolul 26. Protecţia împotriva expunerii la fumul de tutun
(1) Se interzice fumatul:
a) în toate spaţiile publice închise şi semiînchise, inclusiv în locurile de uz comun, la locurile de muncă, indiferent de tipul de proprietate şi modul de acces;
b) în toate spaţiile publice deschise administrate de instituţiile medico-sanitare, instituţiile de învăţămînt, autorităţile publice centrale şi locale, inclusiv pe teritoriile aferente;
c) în raza de 10 m de la intrarea deschisă în spaţiile publice închise, inclusiv în locurile de uz comun, şi la locurile de muncă, de la ferestrele deschise şi de la locurile/instalaţiile de captare a aerului pentru spaţiile publice închise şi pentru locurile de muncă;
d) în parcurile de distracţii şi pe terenurile de joacă pentru copii;
e) pe stadioane, arene, în pieţe şi alte spaţii publice deschise pe durata evenimentelor publice distractive sau de alt gen;
f) sub acoperişul staţiilor de transport public;
g) în mijloacele de transport public şi în mijloacele de transport privat în care se află minori.
(2) Angajatorii, proprietarii sau managerii spaţiilor publice, ai locurilor de muncă, indiferent de tipul de proprietate şi modul de acces, pot amenaja locuri speciale pentru fumat în spaţii deschise sau semideschise, amplasate astfel încît să nu permită pătrunderea fumului în spaţii publice închise sau semiînchise şi la locurile de muncă.

4 сентября 2019