Vecini galagiosi

22 января 2019 302

Buna ziua. Va descriu o situatie pe care o am cu vecina de sus: are un bebe de aproximativ 2 ani, care tropaie aproximativ ca un matur. Faza e ca ziua nu am pretentii, dar chestia data continua chiar si pana la ora 12 noaptea. In plus in orele de seara târăște e ceva pe podea, practic nu ai liniste in casa deloc. La semnele mele cand ii bat in calorifer sau in pod, persoana in cauza din contra riposteaza cu lovituri de parca ar avea dreptate. Spuneti-mi, va rog, cum se poate de procedat in cazul dat? Sa ma adresez la sectorul de politie? Ms de atentie.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
Pentru început, încercați să soluționați cazul amiabil prin o discuție cu vecinii, contrar puteți depune o plîngere la sectorul de poliție conform
Articolul 357. Tulburarea liniştii
(1) Tulburarea liniştii... mai detaliat în timpul nopţii, de la ora 22 pînă la ora 7, inclusiv prin cîntare cu voce ridicată, semnalizare acustică, folosire cu intensitate auditivă a aparatajului audiovizual în locuinţe sau în locuri publice, alte acţiuni similare,
se sancţionează cu amendă de la 9 la 18 unităţi convenţionale aplicată persoanei fizice, cu amendă de la 60 la 90 de unităţi convenţionale aplicată persoanei juridice.

23 января 2019