Vecinii își parchează mașinile sub geamurile mele, deși au locuri de parcare în curțile lor

23 ноября 2021 83

Bună ziua. Locuiesc într-o suburbie a Chișinăului, pe o stradă recent asfaltată, cu case la sol. Direct la stradă este amplasată una din casele familiei, totul este legitim, a fost construită în anii 80, legislația permitea și așa noi am procurat-o. Acum avem o problemă enormă cu parcările automobilelor vecinilor. Parchează obraznic sub geamurile căsuței. Noi nu ne lenevim și parcăm mașinile noastre în curte și în garaj, iar ei parchează sub geamurile mele. Strada și așa e îngustă, deoarece majoritatea au ieșit cu gardurile în drum. Am vorbit cu ei, au promis că vor parca în curțile lor, dar nimic nu se schimbă. Am nevoie de argumente administrative sau juridice ca să le pot explica de ce nu au drepturi (juridice/administrative /etice) să parcheze sub geamurile mele, când au și curți, și garaje. Vecinul parchează sub geamul de la etajul I (distanța este de 1 metru) un microbuz cu marfă în fiecare seară, iar sâmbăta și duminica pentru toată ziua. Ce să fac? Nu vreau ceartă, vreau să pot argumenta sau să pot lua măsuri împotriva obrăzniciei.

Jurist comments 1

Filip Rotaru
  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Buna ziua, va îndemn să deschideți Regulamentul Circulației Rutiere la Secţiunea a 7-a , Oprirea şi staţionarea voluntară,Parcarea, pentru a înțelege reprezintă sau nu o încălcare acțiunile comise de vecini în raport cu dvs.

Prealabil vă sfătui să mai vorbiți odată cu vecinii care vă deranjează , să îi... mai detaliat rugați încă odată să parcheze mașinile în locurile permise de Regulament, în caz cotrar unica soluție ar fi organele de Poliție, care vor constata faptul încălcării și vor documenta șoferii autoturismelor parcate ilegal în baza Art.238 alin.2 Staţionarea sau parcarea în locuri interzise se sancţionează cu amendă de la 18 la 30 de unităţi convenţionale cu aplicarea a 4 puncte de penalizare. (1uc=50lei) sau după caz în baza Art.197 alin.11 Parcarea autobuzelor/autocarelor și a vehiculelor rutiere destinate transportului rutier de mărfuri cu masa maximă autorizată ce depășește 3,5 tone pe drumuri publice și pe teritoriile adiacente drumurilor publice din intravilanul localității

25 ноября 2021