Vecinii nu dau acordul pentru a indrepta un stalp

30 апреля 2018 46

Buna ziua. Am o asa intrebare: la cine se poate de adresat referitor la casa - vecinii nu dau acordul pentru a indrepta un stalp pe care l-au pus cu mult timp in urma, nu drept ci pe-o parte? Cine decide asta? Cum se poate de aflat daca ai dreptul sa-l dai mai la vale cu vreo 0,75 metri, dupa proiectul casei?

Jurist comments 1

Lucia Betisor
  • Параюрист
  • Дорожные правонарушения

Buna ziua va adresati cu o cere scrisa la inspectorul principal constructii din regiunea dvs http://isc.gov.md/tabview.php?l=ro&idc=136& la aceasta adresa electronica gasiti datele de contact, dar conform Legii Nr. 163 din 09.07.2010
privind autorizarea executării lucrărilor de construcţie
Articolul 28. Răspunderea pentru încălcarea legislaţiei
... mai detaliat privind autorizarea executării lucrărilor
de construcţie
(1) Construcţiile executate în lipsa certificatului de urbanism pentru proiectare, a documentaţiei de proiect şi a autorizaţiei de construire sau a certificatului constatator care confirmă aplicarea principiului aprobării tacite se consideră construcţii neautorizate

5 мая 2018