Vecinul a instalat cosul de fum exact în peretele casei mele

4 января 2020 189

Buna ziua! Vecinii au instalat cosul de fum de la turbina de gaze exact în peretele casei mele, distanta intre ele este de un metru. Conform tehnicii securitatii antiincendiare, are asa drept? Fumul fierbinte bate exact în sandramaua casei mele care este din lemn.

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Адвокат

Există mai multe hotărîri de guvern, regulamente, care din păcate nu le voi găsi la moment.

Dar, vă pot spune că am avut un caz similar, iar discuțiile amiabile cu vecinii nu au dat rezultate.

Vă recomand să depuneți o plîngere in formă liberă în care să descrieți minuțios toate aspectele,... mai detaliat inclusiv cu anexarea pozelor și solicitați examinarea plîngerii cu ieșirea la fața locului.
Plîngerea o adresați concomitent primăriei, inspectoratului de poliție din regiune și inspectoratului general pentru situații urgente.

În aproximativ 3 săptămâni problema a fost rezolvată, coșul de fum a fost demontat.

7 января 2020