Vecinul de sus mi-a facut crapaturi in tavanul apartamentului

2 сентября 2020 112

Buna ziua. Vecinul de mai sus, in cadrul lucrarilor de reparatie in apartamentul sau (a schimbat tevile de incalzire) a utilizat perforatorul si mi-a cauzat crapaturi in tavanul apartamentului meu. Ce pot face in aceasta situatie? Are vecinul dreptul sa schimbe tevile fara acordul APLP., sa demoleze partial peretele sau podeaua? Unde sa ma adresez cu aceasta problema.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
pentru început vă adresați cu pretenție față de vecin, dacă nu se clarifică, puteți efectua o expertiză pentru a stabili motivul apariției crăpăturilor, iar dacă se stabilește vina acestora, puteți acționa în instanță pentru despăgubiri.
Entitate care să oblige, alta decît instanța de judecată nu veți identifica, este vorba de dreptul... mai detaliat de vecinătate cît și ingerințele acestor drepturi în raport cu vecinii.

7 сентября 2020