Vecinul pretinde că are drept de proprietate asupra fântânii care se află chiar la poarta imobilului meu

28 апреля 2022 16

Bună ziua. Am cumpărat un imobil ce are direct la poarta (în drum) o fântână. Vecinul de vizavi pretinde că i-a fost lăsată lui de fostul proprietar și face modificări la fântâna chiar sub gardul meu. Am chemat poliția ca să oprească aceste lucrări, dar poliția nu a luat nicun fel de măsuri. Fântâna îmi aparține cu tot cu casă. Exista vreo lege în temeiul căreia pot face ordine în această situație și opri vecinul menționat?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna Eric, trebuie să vă adresați în instanța de judecată pentru a stabili prioritatea DVS asupra fântânei, dar să țineți minte, este un proverb moldovenesc bătrân, cțnd are loc sfada de la fântână, fântâna seacă, nimeni n-o să fie în câștig.

29 апреля 2022