Vehicule ce nu mai sunt in productie

5 апреля 2023 52

Buna! In ce categorie se incadreaza automobilele productia carora a fost oprita in 2011 (compania producatoare a dat faliment)? Nu pot gasi nimic la categoria "autovehicul de colectie de interes istoric sau etnografic”. Ma refer la compania Saab. Vreau sa importez un automobil doar pentru colectie, ca sa nu pierd vehiculul. Multumesc.

Jurist comments 2

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Merg în aceiași categorie ca și celelalte autoturisme.
Pentru a fi considerat de colecție sau interes etnografic trebuie expertiză și să aibă peste 30 de ani.
poate găsiți aici informații utile
https://mecc.gov.md/ro/content/importul-automobilelor-de-epoca

5 апреля 2023

Multumesc.

9 апреля 2023