Venituri din pariuri sportive

26 марта 2021 78

Am primit o scrisoare de la Ministerul Finanțelor in legătură cu pariurile sportive, precum ca as avea venituri și nu achit impozite. Ce trebuie sa fac?

Jurist comments 1

Cătălin Avxentiev
  • Студент

Bună ziua,
Sursele obţinute din jocurile de noroc/pariuri sportive, de către persoanele fizice, trebuie declarate şi impozitate, în general conform art. 15 Codului Fiscal.
Conform Codului Fiscal:
12% din cîştigurile de la jocurile de noroc, cu excepţia cîştigurilor de la loterii şi/sau pariuri sportive în partea în care valoarea fiecărui cîştig nu... mai detaliat depăşeşte 1% din scutirea personală stabilită la art.33
Ca urmare trebuie să depuneţi declaraţia privind impozitul pe venit pentru perioada anului 2020, la subdiviziunea teritorială a Serviciului Fiscal de Stat, data limită fiind 30.04.2021

27 марта 2021