Violenta in familie

11 января 2022 24

Buna ziua. Sotul, cu care am doi copii (unul de 1 an si 8 luni si altul de 8 luni) ma bate periodic. Am urme de la aceste batai si poze cu aceastea. Apartamentul in care locuim este al lui, nu am unde sa plec. Ce pot sa fac in asa caz? Unde trebuie sa apelez (contacte), ca sa primesc ajutor? Imdemnizatia pentru copil este pe numele lui. El a insistat sa fie perfectate pe numele lui si nu stiu ce face cu banii. Vreau sa apelez la politie, dar mi-i frica ca o sa ma alunge din casa si nu am unde locui cu copiii. Ma tem, de asemenea, sa nu ia copiii la internat.

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna Maria, în primul rînd DVS sunteți în drept să fie tras la răspundere soțul conform Codului penal Articolul 2011.Violenţa în familie
(1) Acţiunea sau inacţiunea intenţionată comisă de un membru al familiei în privinţa altui membru... mai detaliat al familiei, manifestată prin:
a) maltratare, alte acţiuni violente, soldate cu vătămare uşoară a integrităţii corporale sau a sănătăţii;
b) izolare, intimidare în scop de impunere a voinţei sau a controlului personal asupra victimei;
c) privarea de mijloace economice, inclusiv lipsirea de mijloace de existenţă primară, neglijare, dacă au provocat victimei vătămare uşoară a integrității corporale sau a sănătăţii,
se pedepseşte cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 150 la 180 de ore sau cu închisoare de pînă la 3 ani.
(2) Faptele prevăzute la alin. (1):
a) săvîrşite asupra a doi sau a mai multor membri ai familiei;
b) săvîrşite în legătură cu solicitarea sau aplicarea măsurilor de protecţie;
c) care au provocat vătămarea medie a integrităţii corporale sau a sănătăţii,
se pedepsesc cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 180 la 240 de ore sau cu închisoare de la 1 la 6 ani.
(3) Faptele prevăzute la alin. (1) și (2) care:
a) au cauzat vătămarea gravă a integrităţii corporale sau a sănătăţii;
b) au determinat sinuciderea sau încercarea de sinucidere
se pedepsesc cu închisoare de la 6 la 12 ani.
(4) Faptele prevăzute la alin. (1) sau (2) care au cauzat vătămarea gravă a integrităţii corporale sau a sănătăţii soldată cu decesul victimei
se pedepsesc cu închisoare de la 12 la 15 ani. Cerea DVS o să fie examinată, soțului o să fie pus restricții timp de 3 luni să nu să se atingă de familie și de DVS, el o să înconjoare apartamentul la un kilometru, în caz dacă el se v-a permite așa ceva, apelați la telefonul de serviciu 112, o să fie o reacție. Vă clarificați în baza căriua document soțul primește banii pe copii, nu-i normal, Da eu vă înțeleg că n-o să faceți așa ceva, fiindcă sunteți fricoasă, încercați să apelați la viberul meu la telefonul 068669950 și noi v-om discuta mai detailist..

12 января 2022