Violență in familie

11 февраля 2019 35

Buna ziua. A fost violență in familie, s-a înaintat proces de judecata. La prima judecata, victima si-a retras plangerea si cererea din judecata. Dupa un timp, vin scrisori de chemare in judecata. Ce pedeapsa se așteaptă pentru vinovat? Daca vinovatul nu se prezintă, ce se va întampla?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Dl. Andrian, DVS sîteți tras la răspundere conform art. 210 prim al.1 CP, partea vătămată nu poate să-și retragă cererea din judecată, articolul dat nu nimerește sub prevederile art. 109 CP, sancțiunea e pînă la 3 ani, dacă e ceva grav e al. 2, sancțiunea e mai gravă.

12 февраля 2019