Violenta psihologica

5 мая 2020 45

Buna ziua. Sunt in proces de divort si impreuna avem un copil mic. Sotul mereu ma ameninta, foloseste cuvinte vulgare la adresa mea, mi-a spart contul de facebook, invita prietenii si le scrie la diferiti barbati din numele meu tot felul de prostii. Cum as putea sa il pun la punct?

Jurist comments 3

  • Юрисконсульт

Bună ziua Daniela,

Este o încălcarea a vieții private. Puteți să îl acționați în judecată. Prin acțiune civilă să solicitați despăgubiri și dezmințiri (dacă au fost publicate anumite info neveridice). Pe cale contravențională să solicitați aplicarea amenzii in temeiul art.69 sau 70 din Codul Contravențional.

6 мая 2020
  • Юрисконсульт

Pentru o consultatie mai detaliata va sunt la dispozitie.

6 мая 2020
  • Юрисконсульт

D-na Daniela, în afară de celea discrise de colegul meu dl. Artur, DVS sînteți în drept să apelați la poliție cu o cerere în baza Articolul 201 prim.Violenţa în familie
(1) Acţiunea sau inacţiunea intenţionată comisă de... mai detaliat un membru al familiei în privinţa altui membru al familiei, manifestată prin:
a) maltratare, alte acţiuni violente, soldate cu vătămare uşoară a integrităţii corporale sau a sănătăţii;
b) izolare, intimidare în scop de impunere a voinţei sau a controlului personal asupra victimei;
c) privarea de mijloace economice, inclusiv lipsirea de mijloace de existenţă primară, neglijare, dacă au provocat victimei vătămare uşoară a integrității corporale sau a sănătăţii,
se pedepseşte cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 150 la 180 de ore sau cu închisoare de pînă la 3 ani. Cu confirmarea, că v-au cauzat leziuni corporale, poate să fie și ușoare.

8 мая 2020