Viza de resedinta

8 августа 2020 114

Buna ziua! Am următoarea problema: Agentia Servicii Publice nu vor sa inregistreze viza de resedinta sotiei mele (nici temporara), motivind ca eu fiind doar coproprietar (detin 50%) nu pot lua singur asa decizie.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
dacă sunteți coproprietar cu cotă de 50%, iar celălalt coproprietar nu este soția ci un terț, va fi necesar de a prezenta acordul acestuia, or, în cazul coproprietarilor, deciziile sunt comune în tot ce ține de careva drepturi sau obligații în raport cu imobilul.
Situația este dictată de faptul că, unul... mai detaliat dintre coproprietari ar fi contra, sau sunt posibilie apariția de situații de litigiu, pe care ASP incearcă să le evite din start, în contextul prevederilor codului civil.

http://asp.gov.md/node/1506

10 августа 2020