Viza de resedinta a copilului minor dupa divort

28 мая 2020 74

Buna ziua. Am divortat si vreau sa-mi schimb viza de resedinta din apartamentul lui. In acelasi timp, as vrea ca viza de resedinta a copilului nostru comun de 10 ani sa ramana la el, chiar daca copilul locuieste cu mine. Este posibil asa ceva?

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Pentru dumneavoastră, in dată ce va schimbați viza de reședință la un alt imobil, viza anterioara va fi radiată.
Cît ține de minor, nu faceți careva schimbări și va rămîne cu viza in imobilul fostului soț, nu importă că faptic va locui în altă parte.

28 мая 2020
Valentin Ciuric
  • Адвокат

Bună ziua!

Ați putea găsi mai multă informație în acest articol:
https://dreptimobiliar.md/viza-de-resedinta-i-ce-drepturi-ofera-si-care-este-procedura-inscrierii/

12 июля 2020