Viza de resedinta a mamei la mine in casa

10 мая 2019 30

Buna ziua. Dupa moartea tatului meu, mama o adus la noi in casa un alt barbat. Casa imi apartine mie. Pot eu sa-l alung, daca mama are viza de resedinta in casa si vrea ca el sa traiasca cu noi, ceea ce eu nu pot accepta?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua
imobilul vă aparține dumneavoastră intregral?
Viza de reședință nu oferă nici un drept titularului adică mamei de a pretinde la proprietate sau la o cotă din aceasta, nu oferă nici un drept, cu atît mai mult de a aduce persoanne în acest imobil fără acordul proprietarului.
Astfel, dumneavoastră, fiind proprietar, puteți... mai detaliat solicita ca persoana în cauză să părăseacă imobilul, contrar anunțați poliția.
În calitate de proprietar, puteți acorda sau retrage în orice moment viza de reședință din imobilul ce îl aveți ca proprietar.

10 мая 2019