Voi fi amnistiat?

21 января 2022 222

Buna ziua. Pe 4 septembrie 2021, din imprudență noaptea am accidentat cu masina un biciclist care nu avea nici cască, nici vesta reflectorizantă. Eu am recunoscut că sunt vinovat. Partea vătămată îmi cere să-i achit:
1. Cheltueli de tratament - 185 lei;
2. Venitul ratat - 70.000 lei;
3. Costul bicicletei - 25.000 lei;
4. Prejudiciu moral - 10.000 lei;
5. Serviciile avocatului - 5.000 lei.
In afara de asta, mai am de achitat amenda pentru provocarea accidentului 500 u.c. si serviciile Salvarii 10.000 lei.
In contextul amnistiei, de care amenzi si plăți voi fi scutit? Mulțumesc.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Amnistia la pedeapsa cu amenda nu se aplica.

În cazul în care Dvs încă sunteți la examinarea cauzei în prima instanța sau în instanța de apel ar fi bine sa va angajați cu avocat care sa va apere interesele și sa verifice veridicitatea sumelor care se solicita și temeinicia acestora.

Mai... mai detaliat mult ca atât din condițiile speței puteți apuca strategia de apărare și demonstrare a nevinovăției deoarece în anumite circumstanțe se poate dovedi imposibilitatea Dvs de a observa biciclistul: cum ar fi, tronsonul de drum neiluminat, distanța, timpul de reacție, lipsa obiectelor de iluminare obligatorii la un biciclist etc, la caz si numirea unei expertize.

22 января 2022