Voi putea primi pasaport nou?

20 июня 2018 75

In anul 2012 am avut dosar penal (art. 361, alin. 3 CP RM). Dosarul s-a inchis, dupa acest caz cu pasaportul am fost peste hotare, mi s-a deschis viza de munca de 2 ori. Acum la prelungirea pasaportului, mi se cere certificat (ordonanta sau sentinta - nu stiu exact). De unde il scot? Voi putea primi pasaport nou?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Bună ziua,
Poate fi sau Ordonanța sau Hotărârea instanței, depinde la ce etapă sa finisat cauza.
Dacă să examinat doar în cadrul procuraturii atunci vă adresați la instituția în cauză, dacă cauză totuși a fost examinată în judecată, atunci vă adresați la cancelaria sau arhiva judecătoriei unde sa examinat, cu... mai detaliat solicitarea de a fi eliberată o copie/dublicat.

21 июня 2018