Вопрос по ОСАГО.

4 апреля 2020 18

Добрый день. Если я не подписал со страховой компанией соглашение о возмещении ущерба из-за того что сумма мне не подходит, обязана ли страховая выплатить в срок не превышающий 3 месяца сумму ущерба которую они утвердили? Или только по решению суда? Спасибо.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Articolul 22. Modul de stabilire a despăgubirilor
(1) Despăgubirile se stabilesc în baza unui acord scris între persoana păgubită sau reprezentantul ei legal şi asigurător ori, în cazul în care nu s-a ajuns la nici o înţelegere, prin hotărîre judecătorească definitivă şi irevocabilă.
(2) În cazul stabilirii despăgubirii prin hotărîre judecătorească, drepturile... mai detaliat persoanei păgubite prin accident produs de autovehicul aflat în proprietatea sau utilizarea unei persoane asigurate în Republica Moldova se exercită faţă de asigurătorul de răspundere civilă auto, în limitele obligaţiei lui stabilite prin prezenta lege, cu citarea obligatorie, în calitate de intervenienţi accesorii, a persoanei/persoanelor răspunzătoare de producerea accidentului

10 апреля 2020