Вопрос про онлайн микрозаймы и кредитование

16 марта 2019 58

Здравствуйте, уважаемые юристы. Я вам пишу по поводу онлайн-микрозаймов. Если я передал какому-то стороннему лицу свои паспортные данные или ксерокопию паспорта, может ли он оформить на меня кредит без моего ведома?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna Daniel,

Nu putem să știm ce ar putea face persoana căreia i-ați transmist datele Dvs personale. Cert este faptul că în lipsa unei procuri prin care aceasta să fie expres împuternicită să vă reprezinte la încheierea anumitor tipuri de acte juridice, aceasta nu o va putea face.
Chiar dacă admitem că... mai detaliat persoana ar încerca să încheie un contract de împrumut online cu o organizație de creditare nebancară, persoana respectivă are necesitate de semnătura mobilă avansată calificată, iar pentru aceasta trebuie să încheie un contract cu o entitate abilitată în acest sens.
Prin urmare, nu este chiar atât de simplu să închei un contract de împrumut/credit folosind datele unui terț, deoarece există anumite criterii de diligență care, creditorii profesioniști pe această piață sunt obligați să le respecte.

29 марта 2019