Vreau sa cumpar o casa

7 июня 2022 75

Buna ziua. Doresc sa cumpar o casa. Vanzatorul mi-a propus sa incheiem contract de donatie in loc de vanzare-cumparare, pentru ca cheltuielile ar fi mai mici. Este adevarat? Care instrument juridic e mai sigur?

Jurist comments 1

Andrei Țurcan
  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Este adevărat pentru vânzător dar nu este în interesul Dvs.
Încheiați contract de vânzare-cumpărare. Verificați banii în numerar cash la bancă dacă nu sunt falși. Există așa serviciu acordat contra plată.
Cereți o recipisă sau o altă dovadă a plății scrisă integral, cu pixul de mână de către vânzător.

7 июня 2022