Vreau sa cumpăr o mașina cu numere romanesti

7 июля 2020 385

Salut! Vreau sa cumpăr o mașina cu numere romanesti, care se afla in Moldova. Eu detin permis moldovenesc, dar buletin si pașaport romanesti. Poate proprietarul să-mi facă procura și sa plec cu ea in Europa? Ce acte trebuie sa detin pe mașina și cat timp pot sta in Moldova?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Puteți circula prin UE cu pasaportul auto, pentru siguranță luati si procură.
Totusi nu veti fi proprietar pina auto nu va fi scris pe numele dumneavoastră.
Ca rezident va puteti afla pe teritoriu MD 180 zile pe parcursul a 12 luni.
Ca nerezident, pina la 3 ani.

11 июля 2020