Vreau sa cumpar un apartament

3 июля 2020 153

Vreau sa cumpar un apartament si nu imi ajung 1.000 Euro. Vanzatorul vrea sa-i dau banii (7.000 Euro) si sa facem un act de mana (nu vrea sa intocmim contractul la notar) si sa-mi dea cheia apartamentului cand voi achita si cei 1.000 Euro. Ce ma sfatuiti? Mi-e frica sa nu pierd banii. El spune ca e legal un act de mina cu datele din buletin.

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna ziua Anatolie,

Nici într-un caz nu faceți așa ceva! Obligatoriu orice act juridic legat de bunuri imobile urmează a fi autentificat notarial.

Puteți include o clauza în contractul de vânzare-cumpărare prin care să stabiliți achitarea în rate a prețului. Iar în Cadastru să faceți o înregistrare provizorie a dreptului de proprietate.

3 июля 2020