Vreau sa depun plângere la poliție

19 февраля 2022 63

Buna ziua. Vreau să depun plângere pe numele unei persoane. La care organ de poliție trebuie să mă adresez conform legii: cel de la domiciliul meu sau la cel unde își are domiciliu persoana bănuită?

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Buna ziua,

Circumscripția teritorială in acest sens este în dependentă de locul comiterii faptei, în caz contrar puteți depune plingerea la organul de drept din raza domiciliului bănuitului.

21 февраля 2022
  • Юрисконсульт

Buna Olga, eu vreau să vă atenționez ce spune Codul de procedură penală Articolul 40. Competenţa teritorială în materie penală

(1) Cauza penală se judecă de instanţa în raza teritorială a căreia a fost săvîrşită infracţiunea. Dacă infracţiunea este continuă sau prelungită, cauza se judecă de instanţa în... mai detaliat raza teritorială a căreia s-a consumat ori a fost curmată infracţiunea.

(2) Dacă este imposibil de a constata locul unde a fost săvîrşită infracţiunea, cauza se judecă de instanţa în raza teritorială a căreia a fost terminată urmărirea penală.

(3) Cauza penală asupra infracţiunilor săvîrşite în afara hotarelor ţării sau pe o navă se judecă de către instanţa în raza teritorială a căreia se afla ultimul loc permanent de trai al inculpatului sau, dacă acesta nu este cunoscut -în raza teritorială a căreia a fost terminată urmărirea penală.

(4) Demersurile cu privire la aplicarea măsurilor procesuale de constrîngere și autorizarea măsurilor supuse controlului judiciar se examinează de instanța din circumscripția teritorială a procuraturii care conduce sau exercită urmărirea penală.În cazul DVS se referă, cînd are loc o faptă săvîrțită de o persoană fizică și la organul , care este menit să se ocupe. Eu sunt despus să vă acord un serviciul juridic, apelați la viberul de pe telefonul +37368669950.

22 февраля 2022