Vreau sa divortez

9 августа 2020 216

Buna! Sotul meu foarte des consuma alcool. Avem un copil minor. Cand ne certam, ma alunga din casa. Ma lasa singura in situatii dificile. Mai pe scurt nu ma simt iubita si respectata in aceasta casatorie. Vreau sa divortez. Cum sa procedez?

Jurist comments 3

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Cum sa procedați e alegerea dumneavoastră,
Desfacerea căsătoriei poate avea loc la notar sau la organul de state civilă daca am ele parti sunt de acord, contrar prin intermediul instanței de judecată, inclusiv cu stabilirea domiciliului copilului minor, totodată si partajul averii.

10 августа 2020
  • Юрисконсульт

D-na Snejana, DVS puteți apela la Codul familiei Articolul 37. Desfacerea căsătoriei de către instanţa judecătorească

(1) Dacă soţii au copii minori comuni, cu excepţia cazurilor prevăzute la art.36 alin.(2), sau în lipsa acordului la divorţ al unuia dintre soţi, desfacerea căsătoriei are loc pe cale judecătorească.

... mai detaliat (2) Desfacerea căsătoriei are loc pe cale judecătorească şi în cazurile cînd există acordul la divorţ al ambilor soţi, însă unul dintre ei refuză să se prezinte la oficiul stare civilă pentru soluţionarea problemei.

(3) Instanţa judecătorească va desface căsătoria dacă va constata că convieţuirea soţilor şi păstrarea familiei în continuare sînt imposibile.

(4) Dacă, în procesul examinării cererii de desfacere a căsătoriei, unul dintre soţi nu-şi dă acordul la divorţ, instanţa judecătorească va amîna examinarea cauzei, stabilind un termen de împăcare de la o lună la 6 luni, cu excepţia cauzelor de divorţ pornite pe motivul violenţei în familie confirmate prin probe.

(5) Dacă măsurile de împăcare nu au dat efecte şi soţii continuă să insiste asupra divorţului, instanţa judecătorească va satisface cererea respectivă. Cazul DVS v-a examinat nu mai în instanță, deoarece aveți copil minor, la starea civilă și notar n-aveți ce căuta. Dl. Vitalie v-a orientat incorect, succese.

10 августа 2020
Cazacu Ion
  • Юрисконсульт

D-na Snejana, prioritar ar fi să acționați pe o cale amiabilă prin simplele proceduri permisive de către Organul de Stare Civilă chiar, ulterior a se stabili domiciliul copilului și partajul averii. Deciziile sunt luate nemijlocit de dvs. fiind un îndemn de a vă documenta din Codul Familiei al Republicii Moldvoa.

11 августа 2020