Vreau sa divorțez

19 июля 2019 95

Buna ziua. Vreau sa divorțez. Noi suntem stabilitți peste hotare, viză de reședință în Moldova la moment nu avem. Copii sunt majori, avere în MD nu avem. Unde pot să depun cerere de divorț și cum aș putea sa rezolv această problemă? Mulțumesc.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua
Articolul 158. Desfacerea căsătoriei
(1) Desfacerea căsătoriei cu elemente de extraneitate pe teritoriul Republicii Moldova are loc conform legislaţiei Republicii Moldova.
... mai detaliat (2) Cetăţenii Republicii Moldova care locuiesc în afara ţării au dreptul la desfacerea căsătoriei în instanţele judecătoreşti ale Republicii Moldova, indiferent de cetăţenia şi domiciliul celuilalt soţ.
(3) Dacă, conform legislaţiei Republicii Moldova, căsătoria poate fi desfăcută de organul stare civilă, această problemă poate fi soluţionată de misiunile diplomatice sau oficiile consulare ale Republicii Moldova.
(4) Este recunoscută valabilă desfacerea căsătoriei în afara Republicii Moldova dacă, la soluţionarea acestei probleme, au fost respectate cerinţele legislaţiei statului corespunzător privind competenţa organelor care au adoptat hotărîrea şi privind desfacerea căsătoriei.

Astfel, in lipsa de pretenții, mergeți la cel mai apropiat serviciu consular al MD, daca nu e posibil, puteți inainta acțiune în judecata MD, posibil prin avocat imputernicit, iese mai ieftin decit peste hotare.

19 июля 2019