Vreau sa divortez, avem impreuna un copil

18 февраля 2019 146

Buna ziua. Am o intrebare la dumnevoastra. Vreau sa divortez, avem impreuna un copil, bunuri materiale nu avem de impartit. Unde trebuie sa ma adresez?

Jurist comments 3

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună Cristina,

În cazul în care ambii soți sunt de acord sa divorțeze și nu au litigii privind stabilirea domiciliului permanent al copilului după ce desfac căsătoria, soții se pot adresa la Oficiul stării civile din raza domiciliului unuia dintre ei.
In cazul în care unul dintre soți nu este de acord... mai detaliat sa divorțeze sau exista un litigiu privind stabilirea domiciliului permanent al copilului urmează să vă adresați în instanța de judecată după locul de domiciliu al dvs sau a soțului, în dependență de faptul dacă vreți ca copilul sa domicilieze cu dvs.

18 февраля 2019
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Vă rog să acordați întrebările aici la subiectul dat.

Nu este stabilită expres perioada de timp cât durează un proces, în cel mai bun caz un proces poate dura cel puțin vreo 2-3 luni în Chișinău.
Foart mult depinde de instanța unde se examinează cauza, câte dosare are acel dosar în... mai detaliat procedură, a fost sau nu respectată procedura citării, e sau nu necesară citarea publică a pârâtului, părțile sau sau nu interesul de a tergiversa examinarea cauzei și altele.

18 февраля 2019
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Cauza oricum va fi examinată.
Totuși, pentru a examina cauza în absența pârâtului este necesara dovada înștiințării acestuia sau dacă nu a fost imposibil urmează a fi publicat un aviz de citare publică care o sa va fie oferit de către instanta de judecata, iar dvs o sa îl dați și... mai detaliat achitați publicarea acestuia fie în Monitorul Oficial fie într-un ziar local, sau național.

Vă rog să scrieți toate întrebările care le aveți aici în această postare, ca să le poată vedea și alți colegi, poate ei tot au de expus poziția lor.

18 февраля 2019