Vreau sa divortez, dar nu am unde sa ma duc cu 2 copii

26 апреля 2023 54

Buna ziua. Vreau sa divortez, dar am 2 copii si un apartament cumparat in credit. Sotul este violent, nu are grija de copii, in sensul ca nu cumpara mancare, imbracaminte, uneori nici paine nu avem. De 3 luni nu a achitat energia electrica si ma tem ca o sa ne deconecteze de la retea. Eu nu muncesc, pentru ca cel mai mic copil are 1 an si 2 luni si stau cu el acasa. Copilul cel mare e in clasa a 2-a si scoala presupune anumite cheltuieli. Mai am noroc cu parintii, care o duc greu, dar ma ajuta cu ce pot. Nu am unde sa ma duc. Ajutati-ma, va rog. Ce pot sa fac?

Jurist comments 1

Tatiana Scobiola
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună. Puteți solicita prin instanță încasarea pensiei alimentare de la soț pentru copii și Dvs. De asemenea, solicitați un ajutor social de la autoritatea locală.

27 апреля 2023