Vreau sa iau copiii la mine in Irlanda, dar fostul sot e impotriva

11 октября 2019 39

Buna ziua. Dupa divort, judecata a hotarit ca copiii sa ramina la intretinerea mea. La moment fostul sot este in Germania, eu in Irlanda, dar copiii cu bunica locuiesc la Chisinau. Eu in fiecare luna trimit bani pentru chirie, scoala, gradinita si toate cele necesare pentru copii, ca sa nu le lipseasca nimic. Dar ei mereu ma roaga sa-i iau cu mine si sa locuim impreuna. De aceea am gasit scoala buna pentru copii aici si vreau sa plec dupa ei, din noiembrie sunt inscrisi deja la scoala aici, in Irlanda. Dar a aparut o problema: astazi l-am sunat pe fostul sot ca sa-i spun ca vreau sa iau copiii, dar el este categoric impotriva. Ce pot sa fac? Copiii vor foarte mult la mine, si eu tot deja numar zilele. Pot sa am probleme daca ii iau fara acordul lui?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună ziua!

Potrivit legii 269/1994 în cazul în care minorul pleacă să se domicilieze în străinătate, este necesar consimţămîntul, exprimat prin declaraţie, al ambilor părinţi ale căror semnături se legalizează notarial, iar în cazul altor reprezentanţi legali - consimţămîntul acestora, exprimat prin decizie a autorităţii tutelare.
Refuzul tatălui urmează a fi contestat... mai detaliat în instanța de judecată.
Cererea de ieşire din Republica Moldova pentru domiciliere în altă ţară se examinează în termen de pînă la 3 luni.

12 октября 2019