Vreau sa imi perfectez pasaportul biometric

3 ноября 2018 241

La moment am deschis caz penal care este in curs de examinare si nu am nici o restrictie. Vreau sa imi perfectez pasaportul biometric. Pot sa-mi refuze perfectarea lui? Daca da, ce trebuie sa fac? Multumesc anticipat pentru raspuns.

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
Dacă nu au fost aplicate interdicții, atunci nu pot apărea probleme la perfectarea pașaportului.
Existența unei cauze penale nu este obligatoriu urmat de interdicții.

3 ноября 2018
  • Адвокат

Buna, Alexandru. Conform art.4, alin. 1/6, lit.c) a Legii nr. 273 din 09.11.1994, privind actele de identitate in sistemul national de pasapoarte Cererea pentru eliberarea paşaportului sau a documentului de călătorie se respinge în cazurile în care în cadrul unui proces de urmărire penală sau de judecare a cauzei penale... mai detaliat pe teritoriul Republicii Moldova, solicitantul este anunţat în căutare de către organul abilitat sau are aplicată una din măsurile preventive conform Codului de procedură penală, după cum urmează:
– obligarea de a nu părăsi localitatea;
– obligarea de a nu părăsi ţara;
– transmiterea sub supraveghere a militarului;
– transmiterea sub supraveghere a minorului;
– arestul la domiciliu;
– arestul preventiv;
– liberarea provizorie sub control judiciar sau pe cauţiune, cu obligaţia de a nu părăsi localitatea.
Prin urmare, daca nu aveti o astfel de interdicție, nu ar trebui să apară probleme cu eliberarea pașaportului.
Însă chiar si daca exista o mentiune in sistemul de date Acces referitor la cauza penală pornită pe numele DVS, s-ar putea ca angajații Agenției Servicii Publice să solicite prezentarea unui certificat eliberat de procuror referitor la lipsa masurilor enumerate mai sus, in privința DVS.

3 ноября 2018