Vreau sa ma mut cu traiul peste hotare si am un copil, de tatal caruia sunt divortata

27 июля 2022 37

Buna ziua. Am un copil din prima casatorie, care in conformitate cu hotararea instantei are domiciliul cu mine. Daca vreau sa ma mut cu traiul peste hotare, am nevoie de acordul tatalui copilului?

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
în cazul stabilirii domiciliului permanent a copilului peste hotare, este necesar acordul tatălui, excepție cazul de decădere din drepturile părintești sau existența unei hotărîri judecătorești care permite acest fapt fără acordul tatălui.

28 июля 2022
  • Юрисконсульт

Buna Elena în afară de celea menționate de colegul meu dl. Vitalie, eu vă aduc la conștiință ce spune art. 3 al. 5 al Legii nr. 692 din 09.11.1994 ” Cu privire la ieșirea și intrarea în R.M. ” vedere în cazul în care unul dintre părinții copiilor în vârstă... mai detaliat nu acceptă ieșirea acestora din R.M., refuzul se constă în instanța de judecată de drept comun.

29 июля 2022