Vreau sa ma vad cu copilul meu

9 июня 2019 137

Am divortat de 6 ani, copilul are acum 9 ani. In hotararea judecatoreasca este mentionata custodie comuna si in fiecare duminica pot lua copilul de la domiciliul mamei de la ora 10 la 20, ceea ce nu am reusit sa pun in practica niciodata. La inceput am fost de cateva ori, dar de fiecare data a iesit scandal si copilul "nu a fost acasa". Acum am incercat sa iau legatura din nou cu fosta sotie, care incearca sa ma impiedice in restabilirea relatiei cu copilul. Acum spune ca nici copilul nu vrea sa ma vada si e afectat psihic de cand a auzit ca vreau sa iau legatura cu ea. Va rog sa ma ajutati. Ce pot sa fac?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună ziua

Stimate Domn,
În cazul în care potrivit deciziei autorității tutelare a fost stabilit un grafic de întrevederi care, este încălcat de către mama copilului în îngrijirea căreia a fost încredințat copilul vă puteți adresa la Poliție ori de câte ori întâmpinați asemenea dificultăți.
Astfel, urmează ca Dvs. efectiv să vă... mai detaliat deplasați la domiciliul copilului la ora cuvenită pentru a-l lua conform graficului și dacă vi se refuză apelați la serviciul unic 112 și solicitați prezența poliției, constatarea faptei și atragerea la răspundere contravențională a mamei copilului pentru crearea impedimentelor la întrevederi cu copilul.
În caz dacă nu sunteți de acord cu acel grafic solicitați autorității tutelare modificarea graficului existent.

10 июня 2019