Vreau sa plec peste hotare pentru a achita datoriile

9 июня 2020 153

Buna ziua. Am 3 credite si am intarzieri cu achitarea. Vreau sa plec peste hotare pentru a achita datoriile. Acum in perioada carantinei am pierdut serviciul meu neoficial si am nevoie de bani. Pot pleca? Nu voi avea probleme la trecerea frontierei?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna Nadejda!

Întârzierea efectuării plății nu reprezintă un temei de a vă interzice ieșirea de pe teritoriul Republicii Moldova.
Interdicția de ieșire de pe teritoriul țării poate fi aplicată doar de către instanța de judecată ca urmare a demersului înaintat de executorul judecătoresc în procedura căruia se află spre executare documentul executoriu... mai detaliat privind încasarea sumei de la Dvs.

Succes.

9 июня 2020