Vreau să stabilesc domiciliul copiilor cu mine în străinătate

7 мая 2023 23

Bună ziua. Sunt divorțată și am custodia copiilor stabilită prin hotărârea instanței. I-am perfectat mamei mele tutelă asupra copiilor și am plecat la munca în Polonia pentru a-i putea întreține. Acum am posibilitatea să aduc copiii permanent în Polonia. De ce acte are nevoie mama mea ca să poată trece frontierele din Moldova până în Polonia împreună cu copiii asupra cărora are tutelă? Are nevoie de vreun act de la tatăl copiilor?

Jurist comments 1

Tatiana Scobiola
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună ziua.
În cazul în care părintele în grija căruia rămân copiii minori dorește să se stabilească împreună cu ei peste hotare este nevoie de consimțământul ambilor soți. Totul se face în baza unei declarații vizate notarial, iar în cazul în care soțul care nu deține custodia asupra copiilor refuză... mai detaliat să semneze acordul, refuzul poate fi atacat în instanță.

Astfel, depinde dacă fostul soț își exprimă acordul privind stabilirea copiilor peste hotare.

8 мая 2023