Vreau sa stiu daca pot sa scot copilul din tara fara acordul tatalui cu care suntem divortati

27 августа 2019 34

Buna ziua! Ajutati-ma, va rog: sunt divortata de sot, avem un copil minor impreuna. Vreau sa stiu daca pot sa scot copilul din tara fara acordul lui, sau daca este posibil sa-mi faca procura, pentru ca n-are treaba cu copilul pana la 18 ani. Va multumesc.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună!

Legea 269/1994 prevede că în cazul în care minorul pleacă să se domicilieze în străinătate, este necesar consimţămîntul, exprimat prin declaraţie, al ambilor părinţi ale căror semnături se legalizează notarial, iar în cazul altor reprezentanţi legali - consimţămîntul acestora, exprimat prin decizie a autorităţii tutelare.

Totodată, pentru perioade scurte pana la... mai detaliat 3 luni, aceiași lege spune că, minorii au dreptul de a ieşi şi de a intra în Republica Moldova numai însoţiţi de unul dintre reprezentanţii lor legali sau de un însoţitor, desemnat prin declaraţie de către reprezentantul legal a cărui semnătură se legalizează notarial. În declaraţie se indică scopul călătoriei, durata acesteia şi ţara de destinaţie.

Succes.

27 августа 2019