Vreau sa vand o masina pentru care am mandat, iar proprietarul acesteia se afla in Ucraina

15 сентября 2020 31

Buna ziua. Spuneti-mi, va rog, daca pot vinde un automobil inmatriculat in RM pentru care am mandat de conducere, dar nu am procura generala. Proprietarul se afla peste hotare (Ucraina), iar acolo nu elibereaza asa procura (anumit pe masina), procura generala se elibereaza pe toata averea proprietarului, inclusiv automobil. Pot sa vand automobilul fara proprietar cu asa o procura?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Nu e posibil, daca nu detineti un act care sa prevada expres dreptul de a vinde.

16 сентября 2020