Vrem sa divortam si nu stim daca afecteaza asta cumva dosarul cu actele romanesti

9 октября 2019 253

Suntem casatoriti oficial, avem si un copil, am depus juramantul pentru cetatenia romana in luna septembrie, iar in februarie urmeaza sa facem certificatele de nastere. Insa noi vrem sa divortam si vreau sa stiu daca afecteaza asta cumva dosarul cu actele romanesti, care este inca in proces.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună ziua!

In cazul în care pana la data perfectarii actelor în România nu mai aveți de semnat și depus careva alte cereri în adresa autorităților romane ați putea divorța, după caz, fie la Oficiul stării civile al Agenției Servicii Publice, fie prin procedura notarială, obțineți certificatul de divorț și la... mai detaliat prima înfățișare în fața autorităților romane îi informați.
De altfel, va fi necesar sa transcrieți actul respectiv în România.

9 октября 2019