Vrem să mergem cu copilul minor să-l vizităm pe tata în Spania

2 сентября 2022 157

Bună! Nu sunt căsătorită cu tatăl copilului, dar el este indicat în certificatul de naștere al copilului și acesta din urmă poartă numele tatălui. Tatăl în prezent se află în Spania și eu doresc să merg împreună cu copilul să-l vizităm. Vom putea zbura cu avionul fără vreun acord sau o semnătură din partea tatălui?

Jurist comments 2

  • Юрисконсульт

Buna Cristina, DVS trebuie să faceți rost de acordul tatăl copilului.

3 сентября 2022
Elena Botnaru
  • Адвокат-стажер

Legislația Republicii Moldova permite unuia din părinți să călătorească cu copilul minor peste hotare. Acordul ambilor părinți este necesar doar în cazul în care minorul pleacă să domicilieze în străinătate. Legea nr. 269 din 09.11.1994 cu privire la ieșirea și intrarea în Republica Moldova.

3 сентября 2022