Взыскание ущерба после затопления квартиры

3 марта 2020 25

Здравствуйте! Как взыскать ущерб от затопления квартиры соседями сверху, если их доход 1.000 лей, а ущерб оценили в 90.000 лей? Спасибо!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
pentru început, urmează să încheiați un act prin care se confirmă prejudiciu, dacă amiabil nu e posibil, efectuați o expertiză, vă adresați în judecată, cu hotărîrea obținută, vă adresați la executor.
Deja pe parcursul examinării posibilității încasării forțate, se va aprecia posibilitățile, inclusiv vînzarea imobilului vecinului pentru a acoperi datoria.

3 марта 2020