X-credit vrea sa ma achiționeze in judecată și sa pună sechestru pe bunul imobil

24 октября 2019 151

Am luat un împrumut de la X-credit si nu am achitat 3 luni pentru ca nu am avut venituri. Am fost contactat de către reprezentații creditorului și mi s-a comunicat ca dacă nu achit toată suma, voi fi acționat in judecată cu sechestru asupra bunurilor. Am împrumutat 500 lei și am achitat suma data și am rugat să-mi acorde încă o luna, dar am fost refuzat.
Acum am fost contactat și anunțat ca in scurt timp voi primi scrisoare de chemare in judecată la adresa de domiciliu, precum si un document pentru sechestrarea bunului.
Ce pot sa fac in așa caz? Mersi anticipat!

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună ziua!

În cazul în care nu dispuneți de mijloace bănești și doriți să fiți apărat în procesul judiciar de un avocat vă puteați adresa la Oficiul Teritorial Chișinău al Consiliului Național
pentru Asistența Juridică Garantată de Stat.

Accesați link-ul de mai jos unde sunt indicate datele de contact ale instituției respective:
https://cnajgs.md/ro/contacts/oficiul-teritorial-chisinau

24 октября 2019