Я хочу уволиться. А меня не отпускают.

12 апреля 2018 53

Я работаю продавцом у нас в селе в государственном магазине. С февраля месяца я написала заявление об уходе. А начальство меня не отпускает. Мол найдите вместо себя человека. Но когда я заходила сюда работать, тут не было людей, была только одна продавщица.

Jurist comments 1

Iulia Furtuna
  • Адвокат

Marina, intr-un raport de munca (similar unuia de casatorie) nu are nimeni dreptul sa va tina cu forta :) Evident ca aveti dreptul la demisie, solicitata conform legislatiei muncii. Depuneti o cerere scrisa cu 14 zile calendaristice inainte de data la care intentionati sa fie ultima zi de munca (un... mai detaliat exemplar al cererii date, cu dovada receptionarii de catre angajator - nr/data/stampila/semnatura persoanei responsabile de corespondenta - sa ramina la DVs). La expirarea acestui termen de preaviz, solicitati, de asemenea, in scris sa se emita ordinul de eliberare din serviciu si sa se efectueze achitarea salariului pentru perioada relevanta si a compensatiei pentru concediul anual nefolosit, daca atare exista. Solicitati sa transmiteti in baza unui act de predare-primire, contrasemnat de contabilitate/administratie, bunurile materiale care v-au fost incredintate in legatura cu functia Dvs. Daca vi se refuza, aveti dreptul sa va adresati la inspectia muncii teritoriale (in raion) si/sau in instanta de judecata.

13 апреля 2018